Tas kas tinka viskam – nebūtinai tinka viskam



Atsimenu, eidavau su seneliu į mišką malkų ir jis liepdavo imti 3is kirvius, ir kelis skirtingus pjūklus.. Aš nesuprasdamas pykdavau, kam reik reikia 3ijų kirvių? Jis aiškindavo - vienas šakoms, kitas kamienui, trečias skaldyti ar panašiai. Galvodavau , kodėl negalima atlikti visko su vienu, juk tai kirvis, koks po velnių skirtumas?

Dabar suprantu, kad tas kas tinka viskam, praktiškai ne visiems tinka. Ir daugelis, tikiu tuo yra vienaip ar kitaip įsitikinę.

Bet dabar noriu parašyti apie tai, kodėl Verslo Valdymo Sistemos (ERP) kurios dažnai pritaikytos ”visiems” verslams ar atvejams, ištikro yra nevisai efektyvios.

 

Pirma pradėsiu nuo atsakymo į klausimą kodėl tada tokių ”visiems reikalams” tinkamų sistemų daug, jos žinomos, jos gyvuoja ir jas perka. 

 

Todėl, kad tiekėjui daug paprasčiau ir pigiau sukurti vieną ERP sistemą adaptuotą visiems (na nebūtinai visiems, bet daugeliui) verslams.

 

Kuriant tokią sistemą taikomasi į bendrus ir panašius procesus vykstančius įmonėse pvz. pardavimai, komunikacija, sandėlys, užsakymai.. ir pan.

Ok, viskas logiška žiūrint iš sistemos kūrėjo pusės, kuriu įrankį kuris naudingas visiems, universalus, plius mažiau man kainuoja tokį sukurti, o rinkai kuriai produktas bus tinkamas – didelė vien dėl ”universalumo”.

 

Čia atsiranda kitas svarbus argumentas – kiekybė. Taikomasi į kiekybę ir investuojama į greitą kliento ”pririšimą” . T.y. daromos didelės ”poveikio” kampanijos įvairiais kanalais, sukuriamas ”dirbtinas” poreikis.

 

Pagrindinis tiklsas – kuo greičiau ir kuo daugiau klientų užkabinti ant ”pigaus” masalo . ”Pigaus” turiu omeny, kad po žodeliu -pigus- slepiasi -brangus-.

 

Einant tolyn suprantame, kad finale negauname nieko ”pigaus”, nes viskas staiga išbrangsta tik pradėjus naudotis tokią sistemą ( bet kadangi jau pradėjome, tai kur dingti), atsiranda dideli palaikymo kaštai, atsiranda pastovus poreikis darbuotojų apmokymui, kyla nepasitenkinimo lygis, augant įmonei ir keičiantis procesams ne visada ji pilnai tinkama, todėl teks investuoti į papildomų funkcijų kūrimą. 

 

Programos pardavėjui tai - didėjantys pardavimai ir kylantis pelnas.

Daugumai įmonių žinoma tinka ir tokios bendrinės sitemos, jos atitinka bent 60-70proc ar daugiau įmonės lūkesčių ir jos nori pradėti pokyčius nedelsiant, todėl tai vienas iš pagrindinių kriterijų renkantis - startavimo terminas,  ir sutinku jis svarbus.

Bet 

 

Prieš skubėdami įsigyti ir diegti verslo valdymo sistemą (ERP) savo įmonėje :

 

  • išsiaiškinkite tiksliai kokių funkcijų Jums reikia ;
  • palyginkite ne vieną ”bendrinę” ERP sistemą, ir ne vien tas kurias greičiausiai randate google paieškoje ;
  • padarykite vidinę apklausą, neretai darbuotojai naudoja arba jiems tekę naudoti kažkokią sistemą. Tai gali padėti išsirinkti tinkamą funkcionalumą ir sumažinti lėšas ir laiką skirtus apmokymams ;
  • išsiaiškinkite ir detaliai įvertinkite kainodarą, kad nesusidurtumėte su neplanuotais papildomais mokėjimais ;
  • sužinokite ar tiekėjas siūlo papildomus modulius sistemai, neretai jie būna naudingi ir neįeina į bazinį pasiūlymą. Kokios modulių kainos. Kokie įdiegimo ir kiti susiję įkainiai;
  • įvertinkite sistemos neprigyjimo scenarijų ;

️Alternatyvai vietoje ”tinkamos viskam” ERP (verslo valdymo sistemos) pabandykite paieškoti specializuotos ERP. Jeigu užsiimate pvz. statyba – pabandykite ieškoti vien statybai skirtos valdymo sistemos, gal panašiai tinkamą galima rasti. Tikėtina, kad ji bus ženkliai tinkamesnė.

 

️Taip pat išsiaiškinkite kiek gali kainuoti idealiai Jūsų poreikiams individualiai sukurta sistema. Kai žinomas tikslus funkcijų poreikis, tokios sitemos būna itin tikslios, sukuriamos būtent pagal specialius Jūsų verslo procesus, neapkrautos bereikalingu funkcionalumu, saugios, lengvos naudotis. Darbuotojai mielai su tokiomis dirba, nes jas kuriant jie įtraukiami į procesą, išklausomi jų argumentai ir poreikis.